Krásně bílý chrup? S cigaretami jen velmi těžko

 

Kouření a chirurgické zákroky v dutině ústní.  Extrakční rány se hojí déle a s vyšším výskytem nepříjemných a velmi bolestivých komplikací, jako je vznik tzv. suchého lůžka


Kouření a implantáty. Kouření je hendikepující faktor a může přispět k selhání implantátu. Důvodem bývá ztížené hojení ran obecně a tedy i vyhojení implantátu ( ve tkáních je zmenšené krevní zásobení), stejně jako horší obranyschopnost kuřákova organismu.


Kouření a sliznice. Tady je argumentace proti kouření nejzávažnější. Jsou to karcinomy ústní sliznice a jazyka. Vzhledem k bohatému krevnímu zásobení těchto oblastí dochází k časnému rozsevu ( metastázám) a onemocnění nemá dobrou prognózu.


Kouření a záněty závěsného aparátu zubů. Kouření působí jako celkový i lokální faktor podporující vznik zánětu dásní. Je to o to horší, že eliminuje krvácení po podráždění dásní a tím i jeden z varovných příznaků zánětu závěsného aparátu zubů. Snadno se pak šíří do hlubších partií, kdy již mluvíme o parodontitidě. Obecně i tady platí, že se tkáně hůře hojí a neodpovídají na léčbu zdaleka tak pozitivně, jako u nekuřáků. Pokud srovnáme průběh tohoto onemocnění, pak u kuřáků jsou méně výrazné známky zánětu, rychleji mizí kost kolem zubů a to i tam, kde je úroveň hygieny vyhovující, je větší úbytek i měkkých částí závěsného aparátu zubů, a především zastření varovných signálů ( krvácení ).Riziko vzniku parodontitidy u kuřáků je dvojnásobně vyšší.


Společenské hendikepy. Kuřákův dech je obtěžující, zvláště, když si kuřák zapálí těsně před zákrokem v dutině ústní.  Mějte i tohle na paměti.

 

 

Zdroj ČSK