NEPODCEŇUJTE PRAVIDELNÉ KONTROLY!
Zubní kaz není přímo život ohrožující záležitost, asi takhle se dá odůvodnit skutečnost, že lidé si svůj chrup nenechávají preventivně kontrolovat a to až v osmdesáti procentech populace. V naší zemi zubaři ošetří ročně 6 milionů kazů a zdravotní pojišťovny to stojí 1,5 miliardy korun, což by, ale nemuselo být, pokud by lidé byli v péči o zuby pečlivější. Odborníci se jasně shodují v tom, že pokud se člověk pečlivě stará o svůj chrup, tedy jej pravidelně a správně čistí, dá se téměř sto procentně říci, že tak jakýmkoliv kazům zabrání. Pokud by tedy takhle každý jednal, ušetřila by se již výše zmíněná částka a mohla se použít pro boj ze závažnějšími nemocemi.
"V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí. Preventivní prohlídku každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí," varoval Chrz s tím, že péči o chrup je potřeba učit už ty nejmenší. Nesprávná nebo žádná péče se odrazí na zdraví a trvanlivosti chrupu. Jeden ze tří seniorů má umělé zuby. Vedle nedostatečné hygieny však může chrup poškodit i přehnaná péče.
Hlavní roli v péči o zdraví ústní dutiny hraje podle Chrze odpovědný přístup k prevenci, který zahrnuje pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a doplněné ústní vodou. V mezidobí pomáhají žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů.
Často se také setkáme s tím, že lidé si stěžují na špatnou genetiku co se jejich zubů týče avšak podle odborníků to jsou pouze výmluvy. Zdědit lze podle nich pouze to jak se o zuby staráme a co jíme, ale ne špatný a rychlo se kazící chrup.