Příběh pacienta
Pan Falout byl již roky sledován na kardiologii Fakultní nemocnice v Pzni pro nedostatečnou funkci srdeční chlopně. Ve svých 48 letech se cítil výborně a neměl výraznější problémy se zdravotním stavem. Věděl, že jej jednou čeká vážná transplantace srdeční chlopně a plně věřil lékařům, kteří jej pravidelně kontrolovali a on velice poctivě na vyšetření docházel. Při jednom preventivním vyšetření však bylo zjištěno, že se jedna srdeční síň zvětšuje a tím bylo rozhodnuto: nutná akutní operace srdce s transplantací chlopně. Co pan inženýr prožíval, jaké myšlenky se mu honily hlavou, doma manželka a dcerka …………
Věděl, že je nutné poslouchat odborníky, kterým plně důvěřoval a dbal na všechny jejich rady a pokyny před operací. Před tak náročným výkonem absolvoval vyšetření, která jsou nezbytná pro zdárný průběh operace, pooperační hojení a zejména pro zapojení se poté do normálního života. Odborníci moc dobře vědí, že takovou náročnou operaci velmi snadno negativně ovlivní bakterie, které jsou v lidském těle uložené v ložiscích, které se při oslabení organismu vyplaví do krve a zasáhnou orgány masivní infekcí. Pacientova imunita je při takové transplantaci tlumena léky, aby byla nová srdeční chlopeň tělem přijata. V tuto chvíli mají bakterie možnost snadno zachvátit organismus a vyvolat nebezpečnou sepsi-otravu celého organismu. Proto pacient před operací prochází mnoha vyšetřeními, která odhalí taková ložiska s bakteriemi a ta se musí zlikvidovat než pacient podstoupí vlastní operační výkon. Mezi taková schovaná ložiska-fokusy plná bakterií patří i zuby a parodontální choboty v ústech.
Zpět k našemu pacientovi, panu inženýrovi, který se ocitl na jednom z předoperačních vyšetření také na zubním. Zprvu si myslel, že po např. CT vyšetření a jiných interních vyšetření, je to jen nějaká formální návštěva zubaře, ale zjistil, že i zdravá dutina ústní je předpokladem pro zdárnou operaci srdce. Velmi příjemná starší lékařka mu vysvětlila, že pokud má v ústech záněty –špatně vyléčené mrtvé zuby, kazy a krvácivé dásně, tak tato ložiska s bakteriemi,které při potlačení imunity kvůli přijmutí náhradní chlopně, se rozmnoží, vycestují do krve a jsou problém, který přivodí neúspěšné vhojení chlopně a může ohrozit i život pacienta. V této chvíli, několik dní před transplantací není čas na léčení těchto ložisek, v této chvíli je jediným možným řešením radikální vytržení zubů, u kterých takové ložisko nachází. V této chvíli nelze zachraňovat zuby, teď jde o úspěšnost transplantace a život pacienta.
“Ne zřídka se stane,že během takového stomatologického předoperačního vyšetření přijde čekatel na transplantaci i o několik zubů“ řekl pan Falout.
A pokračoval:“Dostal jsem pochvalu,že mám zuby jako jeden z mála v naprostém pořádku, perfektně zaplombované, bez ložisek u kořenů a zdravé dásně, které nekrvácí. Vždyť také chodím na pravidelné kontroly ke své zubařce a její dentální hygienistce! A tady jsem si uvědomil a docenil péči, která je mi věnována u mé zubařky, to jsem jí také při našem setkání asi čtyři měsíce po úspěšné transplantaci u ní v ordinaci řekl a vše převyprávěl. Dnes ,rok půl po transplantaci jsem fyzicky v naprostém pořádku, cítím se perfektně a i lépe než před operací, poslední vyšetření CT srdce ukázalo normální velikost srdečních síní a vím, že i zdravé zuby a dásně přispěly k úspěšné operaci srdce a mému nynějšímu plnohodnotnému životu .“