Skřípání zubů

 

Skřípání zubů vyvolává silné tisknutí zubů k sobě a jejich vzájemné tření. Odborně se tento jev nazývá bruxismus, od latinského slova brucho - skřípat zuby. Lékaři se liší ve vysvětlení, jak skřípání vzniká. Někteří kladou vinu psychickému napětí, jiní tvaru zubů a další hovoří o kombinaci obou příčin.
Člověk, který celý den žije ve stresu, může mít v noci sklon třít zuby o sebe. Pokud jeho chrup do sebe dokonale nezapadá (stačí třeba vyšší zubní plomba), projeví se duševní napětí nočním skřípáním zubů.
Skutečnost, že pacient skřípe zuby a případné následky by měl na první pohled poznat i vás stomatolog. Lidé si tím samozřejmě svůj chrup ničí. Ve dne by silný tlak pro samou bolest nevydrželi, ale v noci ve spánku si takto odreagovávají celodenní stres. Důsledkem jsou často naprosto obroušené kousací plošky zubů. Leckdy se po "proskřípané" noci budí lidé unavení a bolí je žvýkací svaly. Navíc si často stěžují na bolesti čelistních kloubů, na bolesti hlavy nebo dokonce na bolesti zad.
Stomatologickým pacientům se někdy musí naordinovat uklidňující prostředky, jedním z možných řešení u již pokročilého stádia "skřípání" je také nákusný blok, což je průhledná destička ze silikonového materiálu, vyhotovená podle přesného nátisku zubů, určitým způsobem se tento blok podobá ochraně, kterou používají boxeři při zápasech. Tento blok zabraňuje zakousnutí "zub do zubu" a nedochází tak tedy k odírání zubů a také k nepříjemnému zvukovému efektu skřípání, pacient se jednoduše zakousne do silikonu a tak si částečně svůj chrup chrání. Odírání zubů má za následek odstranění zubní skloviny což může být velmi závažnou příčinou vzniku zubního kazu a celkové citlivosti zubů.
Zajímavostí určitě je, že pracovní či jiné přetížení, které může být příčinou skřípání zubů, se takto údajně projevuje více u žen, a to především ve věku mezi osmnácti a třiceti lety a poté zase po čtyřicítce. Muži daleko více trpí žaludečními vředy.
Chce-li se člověk nepříjemného skřípání zuby zbavit, měl by se naučit uvědomovat si samotné skřípání, protože bývá pravidlem, že člověk, který skřípe zuby v noci, nevědomě skřípe zuby i přes den. Proto je důležité, si tuto skutečnost uvědomit a odhalit ji sám na sobě. Přistihne-li se dotyčný, že má zuby silně stisknuté, měl by je okamžitě rychle povolit. Jisté také je, že jako u všech chorob, tak i u skřípání zubů je nejlepší cestou k jeho odstranění likvidace příčiny, tedy vypětí a stresu.
Schopnost zubu uzdravit se je vysoká, pokud pacient svojí nemoc včas odhalí a poradí se se svým stomatologem.