Teleskopické korunky
Teleskopické korunky jsou vlastně velké zásuvné spoje, které mají dvě korunkové náhrady nasazenéna jeden pilíř. Jako první se zhotovuje vnitřní část náhrady, která se pevně nacementuje a připevní sek obroušenému pahýlu pilíře. Na okluzní plošce jsou ploché. Jako druhá část náhrady je zevní součástsuprakonstrukce, která je snímatelná a má anatomický tvar daného zubu. Je také pevně připevněnake snímací náhradě.Teleskopy můžeme rozdělit do tří hledisek. A to: podle základního tvaru, dále dle rozsahu překrytíprimárního pláště a konečně způsobu retence.
1.1. Základní tvar
a) cylindrický
b) kónusový
c) rezilientní
d) ovoidní
e) nedefinované
1.2. Rozsah překrytí primárního pláště
a) plné teleskopické korunky
b) částečné teleskopy
1.3. Způsob retence
a) frikce
b) kónusové napětí
c) přídatné elementy
2. IndikaceTeleskopické korunky, též dvojité, slouží jak kotevní prvky pro snímatelné můstky, tak pro parciálníprotézy. V některých případech zhotovení fixních můstků ( na výrazně disparalelní pilíře) lze použít tzv.modifikovaných teleskopů.
3. Výhody teleskopických korunekHlavní výhodou je vysoká funkčnost a integrace několika funkcí jako jsou stabilizace, axiální přenosžvýkacího tlaku a retence. Nesmíme opomenout ideální ústní hygienu pacienta, kterou umožňujesnímatelnost zevní konstrukce náhrady. Jako další výhoda je často uváděna možnost snadné opravynáhrady, pokud musí být extrahován některý z vmeřených nebo dokonce koncových pilířových zubů.
4. Nevýhody teleskopických korunekMezi hlavní nevýhodu je považována nedostatečná estetika náhrady, v dnešní době tak důležitá.Zejména pokud se jedná o frontální úsek chrupu pacienta. Někteří pacienti zmiňují i nevýhodu vesnadné vyjímatelnosti náhrady.
5. Použité nástroje
a) nástroje používané při zpracování sádry: kelímek na sádru, lžíce na sádru, nůž na sádru.
b) nástroje používané na vlastní modelaci: modelovací nože, lekrony.
c) nástroje používané na zpracování kovu a pryskyřice: frézy, leštící sety, leštící gumy, leštícíkartáče.
d) pomocné nástroje: štětec na izolaci (Isodent, jar), tužka na zakreslení, naběračka a hrnec navyplavování, manžeta na zatmelení, okludor, kladívko
6. Použité materiálymodelovací vosk (Ceradent), modelový vosk, licí vosk, foliový vosk, parafín, kamenná sádra,alabastrová sádra a továrně zhotovené zuby (Spofadent lux), Superacryl plus (prášek + tekutina),izolační lak, pemza, plavená křída, Silikan, Silisan, voda, oralium, dublaga, líh, keramický papír,křemenná zrnka, superpont C+B (prášek + tekutina)
7. Použité přístrojemikromotor, Trimmer, mechanická leštička, parní leštička, pískovač, paralelometr, hydropneumatickýpolymerátor, vypalovací pec, vakuová míchačka, licí přístroj, pec na vyhřátí dublovaného modelu
8. Vlastní postup zhotovení náhrady
8.1. OrdinaceV ordinaci se extrahují zuby. Preparace musí být rozsahem stejná jako na metalokeramické korunky,tzn. z incize - okluze min. 1,5 až 2 mm. Po obvodu min. 1,2 - 1,5 mm. To závisí na provedení zevníhopláště. Preparace se provádí paramarginálně, pokud se jedná o frontální úsek chrupu tak mírněsubgingiválně. Obvodový oblý schůdek by měl mít šířku min. 0,8 mm.
Zubní lékař by měl dbát na to,aby obrušoval zubní pahýl do původních anatomických tvarů původního zubu, pro snadnější aexaktnějsí výrobu náhrady.Poté se zhotovuje otisk a to nejlépe z polyéterových hmot za použití individuální otiskovací lžíce.Zároveň otiskujeme i bezzubé části alveolárního výběžku. Hned poté se musí pořídit i antagonálníotisk.
8.2. LaboratořPracovní model situace vyhotovujeme z otisku zhotovovaného z polyéterových hmot. Samotný modelvypracujeme ze sádry IV. popřípadě III. typu, včetně antagonálního otisku. Z pracovního modeluuděláme pomocí pilky na sádru model dělený.Pahýly, na kterých jsme provedli thomsonův řez nalakujeme a pak naizolujeme jarem a udělámekapničky z vosku. Buď můžeme použít voskový zásobník, nebo foliový vosk. Ten já osobněupřednostňuji, protože hotová kapnička má po celé ploše stejnou sílu. Poté kapničky sejmemez modelu, načepujeme, snížíme povrchové napětí vosku pomocí lihu a zatmelíme do formovací hmoty(silikan) a pomocí licího přístroje a oralia přeměníme v kovovou kapničku, kterou opracujeme.Kapnička musí mít zesílený okraj, který je vyfrézovaný na schůdek.Na model si dále zakreslíme tužkou budoucí tvar náhrady a sedla odlehčíme plátkem vosku(ceradent). Tímto voskem také vykryjeme případná podsekřivá místa na modelu, abychom předešlinepřesnosti při dublováni a tím i ohrožení přesnosti celé zubní náhrady.Takto upravený model si připravíme na dublování a odublujeme. Dublovaný model zhotovíme zesilikanu, který vyhřejeme v peci při 200 C, po dobu 20 minut. Takto vyhřátý model vytvrdíme pomocílázně v roztaveném parafínu.Pracovní model zaokludujeme pomocí sádry I. typu. Na model v okludoru přemodelujeme fazetovékorunky na kapničky.
Pak přeneseme na dublovaný model ze silikanu, kde vymodelujeme z voskuvlastní tělo skeletové konstrukce. Hotovou voskovou konstrukci načepujeme licím voskem, snížímepovrchové napětí vosku lihem, abychom pokud možno předešly bublinkám a porozitám na odlitékovové náhradě. Takto připravený model zatmelíme pomocí štětce „na jádro" a necháme ztvrdnout.Takto zatmelený model vložíme do manžety a přelijeme silikanem po okraj. Po ztvrdnutí silikanu jevosková náhrada připravena k odlití z kovu a finální přeměně z vosku na vlastní kovovou náhradu.Odlité tělo náhrady vybavíme z formovací hmoty pomocí kladívka a důkladně opískujemev pískovačí. Takto opískovanou náhradu vypracujeme frézami a leštícími sety na kov. Paknásleduje vlastní dohotovení náhrady pomocí fazet z estetického materiálu (superpont C+B),které vymodelujeme volně z ruky a necháme zpolymerovat v hydropneumatickémpolymerátoru při teplotě 98 C, tlaku 6 MPa a to po dobu asi 20 minut. Zpolymerované fazetyopracujeme frézami a lešticími sety na finální podobu náhrady.
9. Vlastní zhodnocení prácePři dublování došlo k určitým nepřesnostem, díky kterým mi vnější část teleskopických korunek plněnedoléhá k vnitřnímu plášti. Tuto chybu přikládám k mé nezkušenosti a předpokládám, že příštíteleskopické korunky už budou provedeny s takovou přesností, jaká jim náleží