Zubní prohlídka

Zubní (stomatologická) prohlídka je vyšetření zaměřené na kontrolu stavu Vašeho chrupu. Bolesti zubů trápí lidstvo už odpradávna. Způsob jejich léčení prošel zajímavým vývojem. První zmínky o zubní výplni amalgámu pocházejí již ze starověké Číny. Ve středověku bylo trhání zubů výsadou kovářů a potulných ranhojičů. Poté bylo léčení zubů v kompetenci chirurgů. Počátkem 18. století dal francouzský chirurg Pierre Fauchard podnět ke vzniku stomatologie jako samostatného oboru. Obávaný symbol zubařů, zubní vrtačku, zavedl do praxe roku 1872 americký zubař James Beall Morrison.

Kdy je třeba...

Zubní vyšetření provádí lékař stomatolog. Může se jednat o pravidelnou preventivní prohlídku nebo o akutní vyšetření při bolestech zubů. V případě potřeby se provádí speciální vyšetření zaměřená na správné postavení zubů (ortodontická). Preventivní zubní prohlídky se u dětí a dorostu do 18 let provádějí 2krát do roka. U dospělých stačí návštěva zubaře jednou ročně. 

Zubní vyšetření zdokumentuje stav Vašeho chrupu. Ověří zdraví jednotlivých zubů a dásní, stav zubních protéz a zubních výplní. Odhalí přítomnost odchylek od správného postavení zubů. Lékař při prohlídce provede odstranění zubního kamene. Preventivní prohlídky slouží ke včasnému zjištění nežádoucích změn na zubu (zubního kazu). Pravidelná péče o zuby a prevence a léčba onemocnění dásní Vám mohou dlouho zachovat vlastní chrup bez nutnosti použití umělých protéz. Akutní vyšetření při bolestech zubů posoudí rozsah jejich postižení. Na základě výsledků se lékař rozhoduje pro následnou léčbu (extrakci zubu, zubní výplň, denervaci zubu apod.).

Co je k vyšetření potřeba...

Důležitou součástí vybavení moderní zubařské ordinace je vyšetřovací křeslo. Hydraulický systém umožňuje jeho nastavení do optimální polohy. Potřeným prvkem je kvalitní osvětlení pracoviště a ústní dutiny vyšetřovaného. Základní vyšetření provádí lékař pomocí sondy a zrcátka. Doplňkové vybavení tvoří zařízení k výplachu úst.

Jaký je princip...

Pomocí zubařské sondy lékař zkoumá pevnost povrchu jednotlivých zubů a zubních výplní. Zrcátkem si zajišťuje pohled do méně přístupných míst (zadní strana zubů, zuby horní čelisti).

Jak se na vyšetření připravit...

Vyšetření nevyžaduje složitou přípravu. Stačí když si vyčistíte chrup a těsně před vyšetřením nebudete jíst. Zbytky potravy zhoršují přehlednost ústní dutiny. Návštěva zubaře vyvolává u mnoha lidí nepříjemné myšlenky. Sebrat odvahu a najít odhodlání jsou často ty nejtěžší kroky. Také ve strachu z bolesti odkládáte preventivní prohlídky a pomoc hledáte až v případě problémů? Uvědomte si, že preventivní vyšetření může bolestem naopak předejít. Pravidelná kontrola stavu Vašeho chrupu odhalí případné změny včas a uchrání Vás před pozdějšími náročnými zákroky nebo úplnou ztrátou zubu.

Jak vyšetření probíhá...

Po příchodu do ordinace se usadíte do vyšetřovacího křesla. Lékař nastaví Vaši polohu a nastaví osvětlení tak, aby získal co nejpřehlednější přístup k Vašim zubům. Dostanete ochranný ubrousek na hrudník. Lékař si připraví vyšetřovací sondu a zrcátko a vyzve Vás k otevření úst. Součástí ochranných pomůcek stomatologa jsou gumové rukavice a štít před obličej. Nelekejte se v případě, že je lékař použije. Po přehlédnutí celé ústní dutiny zubař pomocí sondy ověří pevnost povrchu jednotlivých zubů a jejich případných výplní (plomb). Nepřístupná místa vyšetří za pomoci zrcátka. V průběhu vyšetření i následného ošetření můžete být opakovaně vyzváni k výplachu úst. Zlepší se tím přehlednost ústní dutiny. V průběhu vyšetření lékař obvykle diktuje svůj nález sestře, která jej zapisuje do karty. Jednotlivé zuby mají své přesné označení. Skládá se z čísla zubu (1-8), strany (vlevo/vpravo) a pozice (dole/nahoře). Po vyšetření sondou lékař odstraní zubní kámen a navrhne případné další ošetření. Zubní prohlídka trvá 5 až 10 minut.

Kdy bude výsledek...

Výsledek zubní prohlídky se dozvíte okamžitě.

Co vyšetření ukáže...

Úvodní pohled informuje lékaře o celkovém stavu Vaší ústní dutiny, chrupu a dásní. Sonda prověří povrch Vašich zubů. Pronikne do jejich prohlubní a poukáže na změnu pevnosti. Důležité je i Vaše vnímání případné bolestivosti. Vyšetření odhalí zubní kaz již ve stádiu nezřetelných změn. V případě pokročilejšího postižení dovolí ověřit jeho rozsah a hloubku. Vyšetření již existujících výplní zkoumá jejich pevnost a usazení. Zobrazení zadní strany chrupu pomocí zrcátka ukáže množství zubního kamene.

Kam povedou další kroky...

Po vyšetření můžete ihned odejít domů. V případě, že lékař objeví probíhající zubní kaz nebo onemocnění dásní, Vás informuje o navrhovaném léčebném postupu. V některých případech dostanete na výběr z několika možných způsobů ošetření. Část stomatologických zákroků je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, část počítá se spoluúčastí nebo plnou úhradou ze strany pacienta. To například platí při výběru materiálu pro zhotovení výplní nebo protetických pomůcek.

Dostupnost...

Zubní prohlídku zajišťují stomatologické ambulance. V České republice existuje rozsáhlá síť privátních i státních stomatologických pracovišť.

 

Zdroj: www.ulekare.cz